Instruktorský kurs 2017/2018

Co to je?

Instruktorský kurs je propracovaný cyklus programových víkendů, přednášek a workshopů pro budoucí organizátory zážitkových akcí. Věříme, že člověk se nejlépe učí vlastní zkušeností, ne jinak tomu bude i v kursu – teorii si rovnou zažiješ. Díky svému rozsahu, náplni a provedení je Instruktorský kurs kvalitní, propracovaný vzdělávací program vycházející ze 40-leté zkušenosti naší organizace.

Pojď na Instruktorský kurs!

Pro koho to je?

Jsi aktivní, společenský člověk se smyslem pro humor? Rád vymýšlíš, objevuješ nepoznané, hraješ si? Láká tě osvojit si recepturu pro přípravu nezapomenutelných akcí a chceš je s Instruktory Brno organizovat pro další účastníky? Pak je Instruktorský kurs určený právě a přímo pro tebe! Kursu se může zúčastnit každý, kdo už dovršil osmnáctý rok života. Jednotlivé přednášky a programové víkendy se odehrávají v Brně nebo okolí, je tedy vhodné pobývat i během týdne v těchto končinách. Žádná další omezení účasti nemáme!

Tajemá nočná aktivita

Jak to probíhá?

Kurs je sestaven z tematických programových víkendů a navazujících přednášek/workshopů. Během nich budeme odhalovat tajemství zážitkové pedagogiky, práce s lidmi, umění dramaturgie programové akce, naučíš se základy všemožných outdoorových sportů či první pomoci, a osaháš si i základy propagace zážitkových kurzů.  Naučíš se uvést program pro skupinu lidí a dozvíš se, po kterých zážitkových programech zařadit reflexi či zpětnou vazbu. Mimo jiné zažiješ nespočet báječných okamžiků s lidmi stejné krevní skupiny!

I tady platí osvědčené pravidlo: čím víc do toho dáš, tím víc získáš. Kurs je ucelený vzdělávací program, který trvá přibližně jeden rok a rozhodně se nebudeš nudit. Naplní ti několik celých víkendů i večerů mezi nimi. Podívej se do harmonogramu.

Diskuze o dramaturgii

Jaká je cena?

Cenou je především množství tvého času, energie, fyzických a psychických sil. Celkové finanční výdaje na tvoji účast nejsou přesně stanoveny, budeš přispívat na jednotlivé přednášky/workshopy (cca 20 Kč/večer), platit za jednotlivé zážitkové (cca 800-1000 Kč/víkend) a metodické víkendovky (cca 500–700 Kč/víkend), za týdenní zimní prázdninovku (cca 4 000 Kč). Cena zahrnuje pouze výši nákladů na ubytování, jídlo a materiál. Instruktoři pracují dobrovolně, bez nároku na honorář a kurs pro vás připravují ve svém volném čase.

Účastnici kursu 2013/2014

Co kursem získáš?

Naučíš se jak realizovat zážitkové a seberozvojové kurzy. Získáš teoretický základ a praktické zkušenosti s organizováním zážitkových kurzů. Během kursu připravíš a realizuješ svou vlastní víkendovku. Víkendovka bude mít dobře vystavěnou dramaturgii, bude po všech stránkách bravurně zorganizovaná, vše bude šlapat jak švýcarské hodinky. Možná v sobě objevíš dosud skryté schopnosti, projdeš se po hraně svých možností. Seznámíš se s podobně laděnými mladými lidmi a nalezneš mezi nimi nové přátele. Na konci kursu se staneš plnohodnotným členem spolku Instruktoři Brno.

Putování českou krajinou

Kontakt

Email: ik@instruktori.cz
Komu píšeš: email přijde Martině Jindřiškové a Martinovi Ukropovi

Již se na tebe těšíme.

Harmonogram kursu 2017/2018

Harmonogram je předběžný a budeme ho ještě upravovat a pilovat. Měnit se  může zejména náplň pravidelných úterních setkání. I ty sám budeš mít možnost obsah jednotlivých přednášek/workshopů ovlivnit dle svých vlastních potřeb.

Úterní „domečky“ (metodické přednášky a workshopy ale i společná zábava) budou probíhat v budově ZŠ Heuréka pod Špilberkem na adrese Pellicova 20/2c od 18:00 do přibližně 20:00. Na domeček s sebou můžete přinést něco dobrého na zub nebo i hudební nástroj (po strukturované části bude prostor na diskuzi, povídání, hraní a zpívání.

TermínNázevCo to je
14.–17. 9. 2017Úvodní víkendovkaNabitá úvodní víkendovka, kde na vlastní kůži zažiješ kurz v podání spolku Instrukotři Brno. Uvidíš, že Instruktoři jsou schopni téměř všeho. Možná se trochu zahloubáš ve své duši a otestuješ své fyzické síly. V každém případě strávíš nezapomenutelný víkend s moc prima lidmi.
út 19. 9. 2017MetodikaOhlédnutí se za úvodní víkendovkou – dozvíš se jak a proč byl sestaven úvodní kurz. Pak krátké technické okénko o IS Brno a volné večerní kytarohraní a povídání.
út 26. 9. 2017MetodikaZákladní rizika a problémy, které se mohou na akci přihodit, jak jim předcházet, případně jak je řešit, pokud jim nepředejdeme.
28. 9.–1. 10. 2017Outdoor víkendV přírodě můžu spát, udělat si táborák, nebo se kochat krajinou. A to je tak všechno. Nebo že by ne?
út 3. 10. 2017WorkshopCo se vlastně dělo během outdoorového víkendu? Bylo vše pod kontrolou? Bylo to bezpečné nebo jen adrenalinové? Ohlédnutí se za Outdoor víkendem. Pak následuje diskuze o užitečném a neužitečném outdoorovém vybavení, abyste si třeba mohli zapřát od Ježíška něco na zimní prázdninovku.
út 10. 10. 2017TmeleníTmelení kurzistů i širší IS komunity. Kytarograní. Diskuze. Skrátka příjemný večer. Nic víc, ale ani nic míň.
út 17. 10. 2017MetodikaTeoretická příprava na Víkend uvádění her I. - Hry. Proč a jak si lidé potřebují hrát? Jaké typy her jsou nejvhodnější pro zážitkové kurzy?
út 24. 10. 2017MetodikaPraktická příprava na Víkend uvádění her II.
27.–29. 10. 2017Víkend uvádění herVUH - Víkend uvádění her. Mazec! Teď si stoupnu před bandu lidí a pošlu je běhat jen tak po lese. Budou ale dělat, co chci? Škola hrou?
út 31. 10. 2017MetodikaPřednáška o dramaturgii zážitkových kurzů I. Jak ten program vlastně sestavit, aby dal účastníkům to, co má?
út 7. 11. 2017MetodikaPřednáška o dramaturgii zážitkových kurzů II. Proč která skladba programu funguje lépe než jiná?
10.–12. 11. 2017Dramaturgický víkendNaprostá esence zážitkové pedagogiky. Pochopíš ty nejzákladnější principy zážitkových kurzů, co je kurz, co je hra. Ukážeme na příkladech, jak sestavit kvalitní itinerář aby účastníci byli tak akorát nadšeni, tak akorát unaveni a tak akorát spokojení. Vyzkoušíš si sestavit itinerář svého vlastního zážitkového kurzu.
út 14. 11. 2017WorkshopA dramavíkend je za námi. A co teď? Co tam vlastně vzniklo? Prostor pokračovat v tom, co začalo na dramavíkendu,
út 21. 11. 2017MetodikaDomeček o věcech, které se hodí vědět když pracujete v týmu. Týmové role, týmové konflikty, týmová práce...
út 28. 11. 2017MetodikaZpětná vazba/Práce se skupinou. Na blbou otázku blbá odpověď, říká se. Jak se ptát skupiny, abychom dostávali lepší odpovědi? + Plánovaní reflexe po aktivitě.
1.–3. 12. 2017Víkend práce se skupinou a zpětné vazbySkupina jen soubor jednotlivců. Skupina má ducha. Vyvíjí se. Seznamuje se a rozchází se... Budeme si povídat o tom, jak sledovat vývoj skupiny v průběhu akce a jak tento vývoj ovlivňovat.
A z druhé strany, budeme trénovat vedení skupinových reflexí a prohlubovat to, co jste si osahali na první přednášce.
út 5. 12. 2017MetodikaZpětná vazba/Práce se skupinou. Vychytávky, které se nevešly do víkendu.
út 12. 12. 2017Instruktorské VánoceVánoční instruktorský domeček. Je libo kapra, zlaté prasátko či svařák?
9. 1. 2017TmeleníTmelení kurzistů i širší IS komunity. Kytarograní. Diskuze. Skrátka příjemný večer. Nic víc, ale ani nic míň.
12. 1. 2018IS-Bronto bálTradiční společenská akce Instruktorů Brno a Hnutí Brontosaurus organizovaná kurzisty IK a OHB.
16. 1. 2018ZdravodomečekZalistujeme v knize lidského těla a dozvíme se, jak být připraven, když jde o život nebo o zdraví.
19.–21. 1. 2018Zdravovíkend
Dokážeš druhému skutečně pomoci nebo jen víš, jak to udělat? Ukážeme ti, jaký je v tom rozdíl. Zažiješ tu extázi, když tvoje ruce zachrání život nebo podají pomocnou ruku. I kdybys to nikdy v životě nepotřeboval, nebudeš litovat, že ses to naučil.
23. 1. 2018Burza nápadů
Tradiční interní akce instruktorů, sdílení nápadů, propagace akcí na příští rok. Tady budete mít možnost přidat se týmů vznikajících zážitkovek nebo představíte svůj vlastní kurz!
30. 1. 2018Domeček před zimníZimní prázdninovka se blíží. Co ještě potřebuji vědět?
6. 2. 2018Domeček uzavírající ZdravovíkendZávěrečné ohlédnutí za Zdravovíkendem. Shrnutí nabytých zkušeností a jejich zarámcování.
9.–18. 2. 2018ZIP - zimní prázdninovkaTvůrci vlastního života jsme my sami. Možností, jak si ho utvářet, je nepřeberné množství. Proto může být zajímavé se čas od času podívat na to, co je pro nás opravdu důležité a co je příjemný bonus navíc …
20. 2. 2018TmeleníTmelení kurzistů i širší IS komunity. Kytarograní. Diskuze. Sdílení a "dožívání" zážitků ze zimní. Zkrátka příjemný večer. Nic víc, ale ani nic míň.
27. 2. 2018Pozimní domečekVšechno, co je po zimní prázdninovce potřeba ještě říct se uzavře právě tady.
2.–3. 3. 2018Psychická bezpečnost na AKCIChtěl bych zařadit psychologicky náročnější hru. Co mám dělat, aby se mi účastníci „nesesypali“? Jak poznám, když se to stane a co s tím? Do jakých témat se pouštět, s jakou skupinou a kam bez školeného psychologa v týmu nezabředávat? Začátek v pátek večer, pokračování v sobotu dopoledne.
6. 3. 2018Letem světem znalostmi InstruktoraInterní fungování IS Brno: Jak probíhá příprava akcí u nás? Co všechno to obáší? Co se kdy komu posílá? Co Instruktoři akcím poskytují? Povídání o všem od logistiky, přes účetníctví až po propagaci.
10. 3. 2018Instruktorský HackatonKaždoroční setkání aktivních členů IS Brno. Jaký byl rok 2017? Jaké akce pod hlavičkou IS proběhly? Co se povedlo hodně a co méně? Chceš přiložit ruku k dílu? Zapoj se přímo na setkání do IS hackathonu.
13. 3. 2018Domeček vymýšlení herJak se rodí hra, jak vytvořit její pravidla, na co myslet při tvorbě hry.
20. 3. 2018Historie IS Brno aneb Jak to vlastně začaloJak vlastně vznikli Instruktoři Brno? Jak souvisejí s jinými organizacemi, které se věnují zážitkové pedagogice? A kdo teda vlastně jsme?
23.–25. 3. 2018Víkend vymýšlení herUž vím jak to chodí, tak si pojďme zainstruktorovat a vymyslet nějakou pecku!
27. 3. 2018Právní aspekty pořádání zážitkových akcíCo se stane, když narazí zážitková pedagogika na právní systém? Co dělat když ... ? Pár věcí, které by měl každý instruktor vědět.
10. 4. 2018Rituál I.První část kurzu je u konce. Je na čase překročit Rubikon, oslavit to a vykročit dál po druhém břehu.
20.–22. 4. 2018HiTechVíkend zaměřený na orientaci a pohyb v terénu. Orientace, bloudění, mapa, buzola, Severka, GPS, čelovka, vybité baterky, špatný signál, radiostanice, …
27. 4.–1. 5 . 2018víceMÉNĚCo vás čeká? Uvidíte!
10.–13. 5 . 2018Lanovíkend
Co jsou lanové překážky? Jak těžké je to postavit? Co potřebuju vědět?
25.–26. 5 . 2018Dramatický workshopZáklady dramavýchovy pro kurzisty i starší instruktory.
1.–3. 6. 2018PoloplnoCo vás čeká? Uvidíte!
8.–10. 6. 2018Zkouškový víkend,
Rituál II.
Konečně můžu ukázat, co umím z oborů Dramaturgie, Bezpečnost na outdooru a Zdravotnictví. A bude na konci dort?
Slavnostní zakončení instruktorského kursu.
30. 8.–2. 9. 2018Já na to mám! (kurzistická víkendovka)Co vás čeká? Uvidíte!
6.–9. 9. 2018Posemrvíto (kurzistická víkendovka)Co vás čeká? Uvidíte!

Kdo za tím stojí?

Instruktorský kurs pro tebe připravují dohromady desítky lidí (přednášející, organizátoři víkendovek, kuchaři, pomocníci, …). Zde uvádíme několik z nich, kteří nejvíce ovlivňují výslednou podobu kursu a se kterými se určitě setkáš.