O Instruktorech Brno

Všechno, co můžeme udělat, je lidi inspirovat. Slogan, který toho na první pohled moc neříká, ale přesto plně vystihuje naši činnost. Život totiž nabízí příliš mnoho možností a zvláště mladí lidé na pomezí dětství a dospělosti se mohou lehce ztratit či pestrou nabídku světa úplně přehlédnout. A právě pro ně (i když nejenom) připravujeme naše netradiční akce. Nechceme nikoho vychovávat, vzdělávat, přesvědčovat ani poučovat. Naším cílem je poskytnout prostor k uvědomění si svých vlastních silných stránek, svých cílů, hranic a hodnot. Dát netušené možnosti aktivního trávení volného času. Zážitky. A v neposlední řadě se bavit. Jsme Instruktoři Brno. Už 40 let pořádáme akce se zaměřením na komplexní rozvoj osobnosti člověka. Naší cílovou skupinou jsou převážně mladí vysokoškoláci, protože právě v období mezi patnáctým a pětadvacátým rokem života si člověk začíná uvědomovat své kvality a lační po objevování nových velkých věcí. Programy zahrnují především prvky zážitkové pedagogiky, při nichž jsou účastníci uváděni do různých situací prostřednictvím netradičních a propracovaných her, sportovních aktivit či kooperačních týmových úkolů. Díky vlastnímu zážitku a zpětné vazbě pak účastníci získávají to nejcennější – reálné osobní zkušenosti, poznatky a dovednosti. Ty se dají ve skutečném životě a v reálných situacích uplatnit daleko lépe než jakékoliv přečtené encyklopedické poučky. Překonání výzvy nemůže být nahrazeno sledováním dobrodružného filmu, vyluštění šifry vlastním důvtipem je cennější než spoléhání na slečnu Marplovou a osobní setkání s divokou vodou či skalní věží nelze srovnat s cestovateskou besedou.

Šifrovací hry – výzva pro mozky i nohy

Ještě před chvílí se obloha od okolních kopců lišila pouze tím, že po ní bloudily hvězdy. Teď už je čára obzoru celkem znatelná, já ale přemýšlím spíš nad čárou, na kterou dosahuje rtuť teploměru. Musí být určitě pár stupňů pod hodnotou absolutní nuly. Je listopad, patnáct minut po páté hodině ranní, a před námi leží papír s nesmyslným textem …pod ikonou oftalmologa mluví velký Vont o favoritovi… Klára spí, Turek chodí tam a zpět, Lída vyndává z batohu asi padesátý pár rukavic a asi osmdesáté polomáčené sušenky. Navrhuju, že kdyby si koupila celomáčené, nemusela by jich s sebou vláčet tolik. …chameleoni do fiskální politiky nevidí… Kárlos prohlašuje, že bychom mohli spící Kláře alespoň zhasnout čelovku, Lída brblá, že to je nějakej divnej patent a nejde na nic zmáčknout, než si všimne obřího nápisu OFF u malé páčky. „To je ono!“ …Přinesl kimono o oficiální velikosti… Nechápavě na ni koukáme. „V tom textu je pořád jen ON a OF! Přečteme jenom písmena mezi zapnutím a vypnutím!“ …ONo mělO Finanční oddělení shON a v OFocené listině byla chyba… Je půl šesté, mlhavě svítá, hvězdy na nebi už jdou odlišit od baterek ostatních týmů v kopcích, jsme po probdělé noci v terénu unavení a nevyspalí, zimou ustává pohyb částic, ale adrenalin zahřívá naše končetiny na bod varu oceli. Máme to a jdeme dál.

Silné zážitky především

„Už čtyři týdny visí v celém městečku plakáty a obyvatelé byli pozváni i místním rozhlasem“. Věta, kterou si vybavuji i po několika letech. Byl čtvrteční únorový večer a nám právě organizátoři sdělili, že za 24 hodin hrajeme v místním kulturním domě divadlo. My, kteří známe jevištní prkna jen z pohledu zdola. My, kteří máme za sebou týden náročných programů v zimní přírodě Vysočiny a jsme poměrně unavení a nevyspalí. Kdosi prohlašuje, že právě pochopil význam slova deadline, zvláště jeho první části. Pak následuje asi hodinové sezení (produktivnější poradu jsme v životě nezažila), dělíme si přípravné role (scénář, režie, propagace, kostýmy, technika, herci) jako kdybychom se znali devatenáct let. Kdyby mšice v zimě nespaly, tak od nás prchají nadsvětelnou rychlostí, neboť právě vzniklé mraveniště je neporazitelné. Ráno Kuba nasazuje na podvlíkačky kostým čmeláka a vydává se pozvat další diváky. Cvičíme. Bojíme se, jaký to bude před stovkou lidí propadák. A nebo nebude?

Bez recese to nejde

„Držíme linii!“ křičí drobná plavovláska na necelých pár hektarů smrkového lesa. Poznamenávám, že to v jejím případě není potřeba, že má dobrou postavu, načež mě do nohy trefuje bytelná papírová koule přivázaná na gumě. Tady se totiž takto bojuje. Za Moravu a za Švédskou, červená a žlutomodrá. Běhání, strategie, obratnost a především recese a skvělá zábava. Nikdy jsem nechápal, co může být zajímavého na běhání po lese. Tedy, než mě přemluvili k účasti. Svaly, o jejichž existenci jsem neměl tušení, bolí i týden po nedělním návratu. Zjišťuji, že noví přátelé jsou úplně normální lidé, jen se o minulém víkendu trochu převtělili. Příští rok si nesmím zapomenout nalepit na štít moravskou kozu a naučit se s tou koulí na gumě házet tak, aby mě vždycky při cestě zpátky nepráskla do hlavy…

Plejáda akcí

V kalendáři na našich stránkách si stačí jen vybrat. Momentální vlajkovou lodí je legendární šifrovací hra TMOU, které se každý rok účastní více než tisícovka lidí. Překonat náročné šifry, zimu a nepohodu listopadové noci je opravdu výzva a nezapomenutelný zážitek. Milovníky recese si získají Moravské hvozdy – bitva o Brno mezi Moravany a Švédy, to vše za doprovodu trumpety, bojového ryku a přátelského smíchu. V roce 2014 se uskuteční již 31. ročník. Podobnou bitvou, ale na vodě, je Trója, pořádaná v červnu. Odpolední městské programy, které prověří koordinaci a strategii pětičlenného týmu, jsou taktéž celkem oblíbené. V roce 2013 vlajku tohoto typu akcí neslo Včera, dnes a zítra. Outdoorový závod – 24 hodin pro opravdové drsňáky – to byl InTime. Za splněné úkoly získáte čas. Čas je měna. Čas je všechno. Pokud vám vyprší, končíte. To největší, co můžeme nabídnout, jsou zážitkové kurzy. Každoročně pořádaná Tvrz, nebo v roce 2013 pořádaný Labyrint a Outdoor light – týden, na který budou všichni zúčastnění dlouho vzpomínat. Noví lidé, nečekané situace a vypilované hry a programy. A mnoho dalšího – na techniku zaměřený Hi-Tech, měsíční mafiánská hra Assassin, středoškolský fyzikální tábor…

Vznik a fungování před revolucí

Naše organizace má poměrně hluboké kořeny. V roce 1968 začala Česká tábornická unie pořádat Ústřední tábornické školy, které postupně od původní sportovní náplně přešly k zajímavějším a propracovanějším programům. I přes různé peripetie s tehdejším režimem (např. zákaz České tábornické unie a vznik Socialistického svazu mládeže) se daří tyto kurzy dále vylepšovat až do druhé poloviny sedmdesátých let, kdy kvůli rozkolům mezi Metodickou radou a vedením tělovýchovně branného oddělení SSM odchází Allan Gintel (ten v roce 1977 zakládá Prázdninovou školu Lipnice) a poté i Petr Holec. Právě on spolu s dalšími (Jaroslav Najdekr, Eva Klocová, Irena Přibylová) zakládá v moravské metropoli Instruktory Brno (tenkrát ještě pod mírně odlišným názvem). V průběhu dalších let je aktivita Instruktorů spojena s vysokoškolskými fakultami, vzniká bezpočet letních i zimních, vážných i recesních akcí. Spolupracujeme s Prázdninovou školou Lipnice i Hnutím Brontosaurus.

Až do dneška

Otevřením hranic a nových možností po roce 1989 aktivita členů upadá a chvíli se zdá, že komunita zanikne úplně. Na znovuvzkříšní v roce 1993 má zásluhu především trojice Martin Bobr Sobotka, Josef Plísňák Hajkr a Michael Majk Motal. Povedené celoroční instruktorské kurzy lákají do sdružení mnoho nových kvalitních lidí. Vznikají nápadité městské hry, víkendovky, prázdninovky, promítací večery. V roce 2011 se stáváme občanským sdružením a o rok později vstupujeme do ČRDM. Záběr akcí je stále velmi široký, ať už zaměřením (outdoor, psychologie, recese), typem a věkem účastnické skupiny (od středoškoláků až po rodiče) i délkou (jednodenní městská hra, víkendovka či desetidenní kurz). Instruktory Brno prošlo několik stovek lidí, nyní máme kolem padesáti aktivních členů, většinu tvoří lidé do 26 let.

Jak se stát Instruktorem

Různorodost našich členů a akcí je i dnes největší předností, ale i nevýhodou organizace – je tak totiž velmi obtížné být kompaktním sdružením a sdílet a předávat nějaké ucelené know-how. Proto každé dva roky pořádáme půlroční vzdělávací instruktorský kurs, ve kterém se snažíme předat své znalosti ohledně pořádání zážitkových akcí mladým nadšeným lidem. Svou délkou, náplní a provedením je tento kurz zřejmě jedním z nejpropracovanějších svého druhu v ČR. Kurz startuje každý lichý rok v září.