Instruktorský kurs 2017/2018

Co to je?

Instruktorský kurs je propracovaný cyklus programových víkendů, přednášek a workshopů pro budoucí organizátory zážitkových akcí. Věříme, že člověk se nejlépe učí vlastní zkušeností, ne jinak tomu bude i v kursu – teorii si rovnou zažiješ. Díky svému rozsahu, náplni a provedení je Instruktorský kurs kvalitní, propracovaný vzdělávací program vycházející ze 40-leté zkušenosti naší organizace.

Pojď na Instruktorský kurs!

Pro koho to je?

Jsi aktivní, společenský člověk se smyslem pro humor? Rád vymýšlíš, objevuješ nepoznané, hraješ si? Láká tě osvojit si recepturu pro přípravu nezapomenutelných akcí a chceš je s Instruktory Brno organizovat pro další účastníky? Pak je Instruktorský kurs určený právě a přímo pro tebe! Kursu se může zúčastnit každý, kdo už dovršil osmnáctý rok života. Jednotlivé přednášky a programové víkendy se odehrávají v Brně nebo okolí, je tedy vhodné pobývat i během týdne v těchto končinách. Žádná další omezení účasti nemáme!

Tajemá nočná aktivita

Jak to probíhá?

Kurs je sestaven z tematických programových víkendů a navazujících přednášek/workshopů. Během nich budeme odhalovat tajemství zážitkové pedagogiky, práce s lidmi, umění dramaturgie programové akce, naučíš se základy všemožných outdoorových sportů či první pomoci, a osaháš si i základy propagace zážitkových kurzů.  Naučíš se uvést program pro skupinu lidí a dozvíš se, po kterých zážitkových programech zařadit reflexi či zpětnou vazbu. Mimo jiné zažiješ nespočet báječných okamžiků s lidmi stejné krevní skupiny!

I tady platí osvědčené pravidlo: čím víc do toho dáš, tím víc získáš. Kurs je ucelený vzdělávací program, který trvá přibližně jeden rok a rozhodně se nebudeš nudit. Naplní ti několik celých víkendů i večerů mezi nimi. Podívej se do harmonogramu.

Diskuze o dramaturgii

Jaká je cena?

Cenou je především množství tvého času, energie, fyzických a psychických sil. Celkové finanční výdaje na tvoji účast nejsou přesně stanoveny, budeš přispívat na jednotlivé přednášky/workshopy (cca 20 Kč/večer), platit za jednotlivé zážitkové (cca 800-1000 Kč/víkend) a metodické víkendovky (cca 500–700 Kč/víkend), za týdenní zimní prázdninovku (cca 3–4 000 Kč). Cena zahrnuje pouze výši nákladů na ubytování, jídlo a materiál. Instruktoři pracují dobrovolně, bez nároku na honorář a kurs pro vás připravují ve svém volném čase.

Účastnici kursu 2013/2014

Co kursem získáš?

Naučíš se jak realizovat zážitkové a seberozvojové kurzy. Získáš teoretický základ a praktické zkušenosti s organizováním zážitkových kurzů. Během kursu připravíš a realizuješ svou vlastní víkendovku. Víkendovka bude mít dobře vystavěnou dramaturgii, bude po všech stránkách bravurně zorganizovaná, vše bude šlapat jak švýcarské hodinky. Možná v sobě objevíš dosud skryté schopnosti, projdeš se po hraně svých možností. Seznámíš se s podobně laděnými mladými lidmi a nalezneš mezi nimi nové přátele. Na konci kursu se staneš plnohodnotným členem spolku Instruktoři Brno.

Putování českou krajinou

Chci se stát IS kursistou!

Přihlašování do IS kursu 2017/2018 jsme ukončili 25. srpna 2017 ve 23:59. Pokud se i tak chceš přihlásit a zkusit štěstí např. z pozice náhradníka, napiš nám na ik@instruktori.cz.

Uvidíme, co se dá dělat, něco vymyslíme :-).

Již se na tebe těšíme.

Harmonogram kursu 2017/2018

Harmonogram je předběžný a budeme ho ještě upravovat a pilovat. Měnit se  může zejména náplň pravidelných úterních setkání. I ty sám budeš mít možnost obsah jednotlivých přednášek/workshopů ovlivnit dle svých vlastních potřeb.

Úterní „domečky“ (metodické přednášky a workshopy ale i společná zábava) budou probíhat v budově ZŠ Heuréka pod Špilberkem na adrese Pellicova 20/2c od 18:00 do přibližně 20:00. Na domeček s sebou můžete přinést něco dobrého na zub nebo i hudební nástroj (po strukturované části bude prostor na diskuzi, povídání, hraní a zpívání.

TermínNázevCo to je
14.–17. 9. 2017Úvodní víkendovkaNabitá úvodní víkendovka, kde na vlastní kůži zažiješ kurz v podání spolku Instrukotři Brno. Uvidíš, že Instruktoři jsou schopni téměř všeho. Možná se trochu zahloubáš ve své duši a otestuješ své fyzické síly. V každém případě strávíš nezapomenutelný víkend s moc prima lidmi.
út 19. 9. 2017MetodikaOhlédnutí se za úvodní víkendovkou – dozvíš se jak a proč byl sestaven úvodní kurz. Pak krátké technické okénko o IS Brno a volné večerní kytarohraní a povídání.
út 26. 9. 2017MetodikaPříprava na outdoorový víkend. Jak udělat akci bezpečnou? Na co myslet a na co není potřeba myslet?
28. 9.–1. 10. 2017Outdoor víkendV přírodě můžu spát, udělat si táborák, nebo se kochat krajinou. A to je tak všechno. Nebo že by ne?
út 3. 10. 2017WorkshopCo se vlastně dělo během outdoorového víkendu? Bylo vše pod kontrolou? Bylo to bezpečné nebo jen adrenalinové? Ať už jsi to zvládl v pohodě nebo pro tebe byl víkend náročný, zjistíš, co bylo naším cílem.
út 10. 10. 2017MetodikaÚvod do zážitkové pedagogiky - dozvíš se, co to vlastně ta zážitkovka je, s jakými pracuje principy. Zjistíš co je a co není zážitkový kurz.
út 17. 10. 2017MetodikaTeoretická příprava na Víkend uvádění her I. - Hry. Proč a jak si lidé potřebují hrát? Jaké typy her jsou nejvhodnější pro zážitkové kurzy?
út 24. 10. 2017MetodikaTeoretická příprava na Víkend uvádění her II. - Týmové role. Fungujeme jako tým? Jak takový tým stmelit? A co se to vlastně mezi lidmi v týmu děje?
27.–29. 10. 2017Víkend uvádění herVUH - Víkend uvádění her. Mazec! Teď si stoupnu před bandu lidí a pošlu je běhat jen tak po lese. Budou ale dělat, co chci? Škola hrou?
út 31. 10. 2017MetodikaPřednáška o dramaturgii zážitkových kurzů I. Jak ten program vlastně sestavit, aby dal účastníkům to, co má?
út 7. 11. 2017MetodikaPřednáška o dramaturgii zážitkových kurzů II. Proč která skladba programu funguje lépe než jiná?
10.–12. 11. 2017Dramaturgický víkend Naprostá esence zážitkové pedagogiky. Pochopíš ty nejzákladnější principy zážitkových kurzů, co je kurz, co je hra. Ukážeme na příkladech, jak sestavit kvalitní itinerář aby účastníci byli tak akorát nadšeni, tak akorát unaveni a tak akorát spokojení. Vyzkoušíš si sestavit itinerář svého vlastního zážitkového kurzu.
út 14. 11. 2017WorkshopA dramavíkend je za námi. A co teď? Co tam vlastně vzniklo? Prostor pokračovat v tom, co začalo na dramavíkendu,
út 21. 11. 2017MetodikaBlíží se zimní prázdninovka. Jaké vybavení se mi bude hodit? A mohl bych si ho zapřát k Ježíškovi? Workshop o tom, které vybavení stojí za to a které úplně ne.
út 28. 11. 2017MetodikaZpětná vazba/Práce se skupinou (v režii PRÁSK). Aneb co jste o sobě možná dosud nevěděli…
1.–3. 12. 2017Víkend práce se skupinou a zpětné vazby (PRÁSK)Jednotlivec je sám o sobě mnohdy velmi komplikovaný uzlíček nervů. Představ si, že těch uzlíků máš na starosti přes dvacet a oni, když jsou pohromadě se chovají úplně jinak než by se chovali samostatně. Jak s tím pracovat, jak se chovat a naopak nechovat, jak zvládat katastrofy a zabránit psychickým traumatům. Jak být asertivní a ne nasertivní. Jak sledovat vývoj chování skupiny lidí v delším časovém intervalu a využívat toho. To je jen část věcí, které se dozvíte na víkendu práce se skupinou.
út 5. 12. 2017MetodikaZpětná vazba/Práce se skupinou (v režii PRÁSK). Aneb co jsi o sobě možná dosud nevěděl ani po prvním workshopu…
út 12. 12. 2017Instruktorské VánoceVánoční instruktorský domeček. Je libo kapra, pečené prase či svařák?
9. 1. 2017MetodikaKdo jsou vlastně IS Brno? Jak to celé začalo? Jak to funguje vevnitř?
16. 1. 2018MetodikaZalistujeme v knize lidského těla a dozvíme se, jak být připraven, když jde o život nebo o zdraví.
19. - 21. 1. 2018Zdravo víkendOpravdu pomůžeš druhému v nouzi nebo jen víš, jak to udělat? Ukážeme ti, jaký je v tom rozdíl. Zažiješ tu extázi, když tvoje ruce zachrání život nebo podají pomocnou ruku. I kdybys to nikdy v životě nepotřeboval, nebudeš litovat, že ses to naučil.
23. 1. 2018Burza nápadůTradiční interní akce instruktorů, sdílení nápadů, propagace akcí na příští rok. Tady se přihlásíte do Vašich prvních týmů zážitkových kurzů nebo představíte svůj vlastní kurz!
únor 2018MetodikaLetem světem užitočnými znalostmi Instruktora. Směs od účetnictví až po logistiku akce.
16.–18. 2. 2018Víkend vymýšlení herUž vím jak to chodí, tak si pojďme zainstruktorovat a vymyslet nějakou pecku!
únor 2018MetodikaCo se stane, kydž narazí zážitková pedagogika na právni systém? Co dělat když ... ? Pár věcí, které by měl každý instruktor vědět.
23.2.–3. 3. 2018Zimní prázdninovka A teď už té zážitkovce rozumím. Tak mi teda předveďte, co dokážete! Pro někoho zimní masakr, pro jiného pohoda.
březen 2018WorkshopKurzistický domeček po zimní prázdninovce. Co se povedlo? Co ne? Co bylo cílem? Co jsme si odnesli?
únor–březen 2018IS-Bronto bálTradiční taneční akce Instruktorů Brno a Hnutí Brontosaurus organizovaná kurzisty IK a OHB.
březen 2018Rituál I.Škola je u konce. A teď přijde zábava!
duben 2018HiTechVíkend zaměřený na orientaci a pohyb v terénu. Orientace, bloudění, mapa, buzola, Severka, GPS, čelovka, vybité baterky, špatný signál, radiostanice, …
duben–červen 2018Různorodé víkendyPraktické víkendovky (horo/vodo/lano víkend, dramatický víkend, gastrovíkend). První autorské víkendovky kursistů.
červen 2018Zkouškový víkend,
Rituál II.
Konečně můžu ukázat, co umím z oborů Dramaturgie, Bezpečnost na outdooru a Zdravotnictví. A bude na konci dort?
Slavnostní zakončení instruktorského kursu.

Kdo za tím stojí?

Instruktorský kurs pro tebe připravují dohromady desítky lidí (přednášející, organizátoři víkendovek, kuchaři, pomocníci, …). Zde uvádíme několik z nich, kteří nejvíce ovlivňují výslednou podobu kursu a se kterými se určitě setkáš.