Instruktorský kurz 2019/2020

Co to je?

Instruktorský kurz je propracovaný cyklus programových víkendů, přednášek a workshopů pro budoucí organizátory zážitkových akcí. Věříme, že člověk se nejlépe učí vlastní zkušeností, ne jinak tomu bude i v kurzu – teorii si rovnou zažiješ. Díky svému rozsahu, náplni a provedení je Instruktorský kurz kvalitní, propracovaný vzdělávací program vycházející ze 40-leté zkušenosti naší organizace.

Pojď na Instruktorský kurz!

Pro koho to je?

Jsi aktivní, společenský člověk se smyslem pro humor? Rád vymýšlíš, objevuješ nepoznané, hraješ si? Láká tě osvojit si recepturu pro přípravu nezapomenutelných akcí a chceš je s Instruktory Brno organizovat pro další účastníky? Pak je Instruktorský kurz určený právě a přímo pro tebe! Kurzu se může zúčastnit každý, kdo už dovršil osmnáctý rok života. Jednotlivé přednášky a programové víkendy se odehrávají v Brně nebo okolí, je tedy vhodné pobývat i během týdne v těchto končinách. Žádná další omezení účasti nemáme!

Tajemá nočná aktivita

Jak to probíhá?

Kurz je sestaven z tematických programových víkendů a navazujících přednášek/workshopů. Během nich budeme odhalovat tajemství zážitkové pedagogiky, práce s lidmi, umění dramaturgie programové akce, naučíš se základy všemožných outdoorových sportů či první pomoci, a osaháš si i základy propagace zážitkových kurzů.  Naučíš se uvést program pro skupinu lidí a dozvíš se, po kterých zážitkových programech zařadit reflexi či zpětnou vazbu. Mimo jiné zažiješ nespočet báječných okamžiků s lidmi stejné krevní skupiny!

I tady platí osvědčené pravidlo: čím víc do toho dáš, tím víc získáš. Kurz je ucelený vzdělávací program, který trvá přibližně jeden rok a rozhodně se nebudeš nudit. Naplní ti několik celých víkendů i večerů mezi nimi. Podívej se do harmonogramu.

Diskuze o dramaturgii

Jaká je cena?

Cenou je především množství tvého času, energie, fyzických a psychických sil. Celkové finanční výdaje na tvoji účast nejsou přesně stanoveny, budeš přispívat na jednotlivé přednášky/workshopy (cca 20 Kč/večer), platit za jednotlivé zážitkové a metodické víkendovky (cca 700–850 Kč/víkend), za úvodní víkendovku (cca 2000 Kč) a týdenní zimní prázdninovku (cca 4 000 Kč). Cena zahrnuje pouze výši nákladů na ubytování, jídlo a materiál. Instruktoři pracují dobrovolně, bez nároku na honorář a kurz pro vás připravují ve svém volném čase.

Aktivita naslepo s lany

Co kurzem získáš?

Naučíš se jak realizovat zážitkové a seberozvojové kurzy. Získáš teoretický základ a praktické zkušenosti s organizováním zážitkových kurzů. Během kurzu připravíš a realizuješ svou vlastní víkendovku. Víkendovka bude mít dobře vystavěnou dramaturgii, bude po všech stránkách bravurně zorganizovaná, vše bude šlapat jak švýcarské hodinky. Možná v sobě objevíš dosud skryté schopnosti, projdeš se po hraně svých možností. Seznámíš se s podobně laděnými mladými lidmi a nalezneš mezi nimi nové přátele. Na konci kurzu se staneš plnohodnotným členem spolku Instruktoři Brno.

Účastníci IS kurzu 2017/2018

Kontakt

Email: ik@instruktori.cz

Instruktorský kurz 2019/2020 už skončil. Přihlašování do ročníku 2022/23 se bude otevírat na jaře roku 2022. Pokud uvažuješ o tom, že by ses přihlásil/a, sleduj naše stránky a facebook.

Už se na tebe těšíme!

Harmonogram kurzu 2019/2020

Harmonogram je předběžný a budeme ho ještě upravovat a pilovat. Měnit se  může zejména náplň pravidelných úterních setkání. I ty sám budeš mít možnost obsah jednotlivých přednášek/workshopů ovlivnit dle svých vlastních potřeb.

Úterní „domečky“ (metodické přednášky a workshopy ale i společná zábava) probíhají na ZŠ Husova 17 od 18:00 do přibližně 20:00.

TermínNázevCo to je
19.–22. 9. 2019Úvodní víkendovkaNabitá úvodní víkendovka, kde na vlastní kůži zažiješ kurz v podání spolku Instruktoři Brno. Uvidíš, že Instruktoři jsou schopni téměř všeho. Možná se trochu zahloubáš ve své duši a otestuješ své fyzické síly. V každém případě strávíš nezapomenutelný víkend s moc prima lidmi.
24. 9. 2019Ohlédnutí za ÚvodníÚvodní byla super! A jak to vnímal organizátorský tým? Jak Úvodní fungovala? A co na ni řešili?

Kromě toho tě čeká krátké technické okénko o tom, jak bude kurz probíhat a večer volné kytarohraní a povídání.
1. 10. 2019Večerní hraZážitků není nikdy dost. Co tě čeká? Nech se překvapit!
8. 10. 2019Úvod do zážitkové pedagogikyZážitek nemusí být pozitivní, stačí když je … užitečný. Co to vlastně je ta zážitková pedagogika, co to vlastně děláme? A proč to vůbec děláme?
10.–13. 10. 2019Outdoor víkend
V přírodě můžu spát, udělat si táborák, nebo se kochat krajinou. A to je asi tak všechno. Nebo že by ne?
15. 10. 2019OutdoorCo se vlastně dělo během Outdoor víkendu? Bylo vše pod kontrolou? Bylo to bezpečné nebo jen adrenalinové?

Proč vlastně děláme věci venku v přírodě? Co tím sledujeme? Co nám to přináší? A na co si musíme dávat pozor?
22. 10. 2019Uvádění herUvést hru přece nemůže být těžké! Opravdu? Co všechno může ovlivnit to, jakým způsobem uvádím hru? A na co nezapomenout?
29. 10. 2019Příprava herBudu uvádět hru! No jo, ale na to je třeba se připravit. Kdy? Teď!
1.–3. 11. 2019Víkend uvádění herMazec! Teď si stoupnu před bandu lidí a pošlu je běhat jen tak po lese. Budou ale dělat, co chci? A co když ne? Škola hrou.

Taky si povíme něco o tom, že ne všechny hry jsou stejné a každá hra se hodí k něčemu jinému.
5. 11. 2019Práce v týmuPomoc, musím pracovat v týmu! Jak se nezbláznit z toho, že různí lidé fungují různě? Je na to nějaký jednoduchý návod?
12. 11. 2019Práce se skupinouNa blbou otázku blbá odpověď. Jak se mám zeptat skupiny, aby mi dala lepší odpovědi?

Program bez reflexe prý není zážitková pedagogika. Co je to ta reflexe? A dokážu to udělat i já?
15.–17. 11. 2019Víkend práce se skupinouSkupina není jen soubor jednotlivců. Skupina má ducha. Vyvíjí se. Seznamuje se a rozchází se … Jak poznám, kde skupina právě je a co potřebuje? Jak ji dostanu tam, kde potřebuju, aby byla?

Kromě toho budeme trénovat vedení skupinové reflexe a prohlubovat to, co jsme si osahali na domečku.
19. 11. 2019Práce se skupinouNe všechno jsme stihli probrat na Víkendu práce se skupinou. Co ještě Ondráš vytáhne z kapsy?
26. 11. 2019DramaturgieDobře, už umím uvést hru. Ale proč to dělám? Patří na akci zrovna tahle hra? A k čemu ta akce vlastně má být? Večer věnovaný otázce “Proč?”.
29. 11.–1. 12. 2019Dramaturgický víkendJak se teda vytváří akce? Čím začít a jak pokračovat? A jak to udělat, aby účastníci byli tak akorát nadšeni, tak akorát unaveni, tak akorát spokojení a tak akorát naštvaní? Teď je ta správná příležitost si to vyzkoušet!
3. 12. 2019DramaturgieHurá! Máme itinerář akce. Dává ale smysl jako celek? Navazuje nám to? A co na to červená nit?

Večer o dramaturgických linkách a dalších věcech, na které o víkendu nebyl prostor.
10. 12. 2019Finalizace týmů a víkendovekUž je to tady! Pořádám akci! Ale s kým? A o čem?
17. 12. 2019IK VánoceVánoční instruktorský domeček. Je libo kapra, zlaté prasátko či svařák? Jaké si to uděláš, takové to máš.
7. 1. 2020TmeleníNejen chystáním akcí živ je Instruktor. Pojďme se pobavit. Zahrát si na kytaru a zazpívat. Udělat si pěkný večer.
14. 1. 2020Příprava na Zimní prázdninovkuZimní prázdninovka se blíží. Co ještě potřebuju vědět? Bude mi to stačit, aby mi nebyla zima?
16. 1. 2020Burza nápadůTradiční interní akce instruktorů, sdílení nápadů, propagace akcí na příští rok. Můžeš se přidat do týmů vznikajících zážitkovek akcí a nebo představit svou vlastní akci!
21. 1. 2020Produkce akceLogistika nuda je … ale jen našlapaný itík akci neudělá. Co ještě musím udělat, aby akce proběhla? A jak mi s tím Instruktoři pomůžou? Pobavíme se o všem od fungování spolku přes logistiku a účetnictví až po propagaci.
24.–26. 1. 2020ZdravovíkendCo když se něco stane? Co když půjde o život nebo o zdraví? Dokážeš druhému skutečně pomoci nebo jen víš, jak to udělat? Ukážeme ti, jaký je v tom rozdíl. Zažiješ tu extázi, když tvoje ruce zachrání život nebo podají pomocnou ruku. I když to možná v životě nebudeš potřebovat, nebudeš litovat toho, že to umíš.
28. 1. 2020ZdravovědaZdravovíkend byl náročný, pomoct někomu není jednoduché. Je třeba se vyspat, odpočinout si a až pak ho uzavřít.

A taky si možná říct něco o tom, proč akce potřebují zdravotníka a co vlastně dělá.
4. 2. 2020LogistikaMáme itík, programy, materiál, lidi a auta. Jak z toho vytvořit akci a nezbláznit se z toho? A ještě se na ni stihnout vyspat?
7.–16. 2. 2020Zimní prázdninovkaTen, kdo ještě nebyl na prázdninovce, neví, jak má vypadat zážitková akce. Zimní bude našlapaná. A hustá. Budeš mít možnost na něco si přijít. A o čem přesně bude? To se dozvíš v pravý čas!
18. 2. 2020Ohlédnutí za ZimníTo byla pecka! Ale proč? Jak fungovala dramaturgie Zimní? Už víme, co to dramaturgie je, pojďme si srovnat to, co jsme zažili, s tím, jak to bylo postavené.
25. 2. 2020Fyzická bezpečnostTřicet účastníků běhajících po lese? Lanové překážky? A co když se něco stane?

Povíme si, co se na akcích může stát, jaká jsou rizika, jak jim předcházet a co dělat, když už se něco stane. A přečteme si pár stránek z instruktorské černé kroniky.
3. 3. 2020Psychická bezpečnostChtěl bych zařadit psychologicky náročnější hru. Co mám dělat, aby se mi účastníci „nesesypali“? Jak poznám, když se to stane a co s tím? Do jakých témat se pouštět, s jakou skupinou a kam bez školeného psychologa v týmu nezabředávat?
10. 3. 2020Právní aspekty zážitkové pedagogikyCo se stane, když narazí zážitková pedagogika na právní systém? Jaká povolení potřebuju, když pořádám akci? Může po mě účastník vymáhat odškodné? Jsme pojištění? Co dělat po tom, když se něco stane.
17. 3. 2020Historie Instruktorů
(odloženo na neurčito)
Už jsme skoro Instruktoři. A kdo teda vlastně jsme? Jak vlastně vznikli Instruktoři Brno? A jak souvisejí s jinými organizacemi, které se věnují zážitkové pedagogice?
24. 3. 2020Vymýšlení her
(zrušeno)
Používat známé hry není dost punk! Na co myslet, když chci vymyslet vlastní hru? Odkud mám brát inspiraci? Jak vytvořit pravidla?
27.–29. 3. 2020Víkend vymýšlení her
(odloženo na neurčito)
Vymyslet a uvést hru během dvanácti hodin, to přece musím dát, nejsem žádná máčka! Škola … vymýšlením hry? Na víkendovce se to ještě bude hodit.
31. 3. 2020Masové akceTřicet účastníků je hodně? A co třeba rovnou dva tisíce? Jak zvládají organizátoři Tmou nebo Krazu ukočírovat takovou masu lidí?
7. 4. 2020Rituál
(zrušeno)
Čas běží jako voda, první část kurzu je u konce. Teď už je to na tobě. Máš dost odvahy na to přeplavat Rubikon? Protože skutečný kurz právě začíná.
24.–26. 4. 2020Hi-Tech
(odloženo na neurčito)
Víkend zaměřený na orientaci a pohyb v terénu. Orientace, bloudění, mapa, buzola, Severka, GPS, čelovka, vybité baterky, špatný signál, radiostanice, …
26.–28. 6. 2020Zkouškový víkendUž jsi velký Instruktor. Nebo Instruktorka. Pojď to dokázat! Pro barevné tričko, odznak plnohodnotného Instruktora, musíš ještě složit zkoušku z dramaturgie, outdooru a zdravovědy. A pokud to zvládneš, zaslouží si to oslavu!

Kdo za tím stojí?

Instruktorský kurs pro tebe připravují dohromady desítky lidí (přednášející, organizátoři víkendovek, kuchaři, pomocníci, …). Zde uvádíme několik z nich, kteří nejvíce ovlivňují výslednou podobu kursu a se kterými se určitě setkáš.