Co dělat v současné situaci?

Milí přátelé, přátelé našich přátel i jejich přátelé,

Zdlouhavý úvodní text – rozklikni –

podzim 2020 opět přináší do našich životů těžkosti v souvislostech s pandemickým výskytem viru Covid 19. Na této stránce vám chceme nabídnout velmi stručný přehled možností co v dané situaci můžeme dělat, abychom přežili pokud možno ve zdraví psychickém i fyzickém, či mohli být nápomocni dalším lidem.

Mnozí z nás jsou opět v „pasti“ svých domovů nebo stereotypního přejíždění mezi domovem a prací. Někdo přemýšlí jak se z toho nezbláznit, někdo má touhu pomoct ostatním, jiný vidí příležitost k realizaci dávno připravovaných aktivit. Možná někteří z nás vymyslí jedinečná řešení pro současnou krizi nebo díky ní.

Na prvním místě bychom rádi vyzvali všechny, aby dodržovali obecná nařízení pro zpomalení šíření a zmírnění následků, jako jsou omezení scházení, karantény, nošení roušek, používání aplikace eRouška. Věříme, že tato opatření mají smysl a pomohou nám dostat se ze současné situace co nejdříve a s minimálními ztrátami. Zachovejme si hlavně všichni vlastní psychickou pohodu. Bez ní se těžko budou realizovat jakékoliv aktivity.

Velmi oceníme tipy na konkrétní fungující projekty, kde se mohou zapojit ostatní a se kterými máte vlastní zkušenost, viz bod 4 dole. Prosím, nezahlcujte ale nedokončenými brainstormingovými nápady a odkazy na tuny zajímavých článků (věříme že inkubátorů nápadů, diskuzních fór a dalších prostorů, kde se můžete vyřádit je dost).

Tato stránka je provozována spolkem Instruktoři Brno. Je zřejmé, že zde uvedené aktivity se geograficky vztahují zejména k Brnu a okolí. Budeme ale rádi, pokud zde budeme moct uvést vzdálenější tipy a inspirovat i obyvatele jiných končin. Jsme spolek aktivních občanů, přinášíme souhrn ověřených tipů, které mohou posloužit jako rozcestník pro ty, kteří hledají cestu v těchto dnech.

Pro zachování přehlednosti a spolehlivosti tohoto rozcestníku budeme rádi za podnětné reakce, upřesnění, doplnění této stránky, zejména aktivit. Stačí napsat na email uvedený úplně dole na této stránce. Přejeme všem krásný užitečný a kreativní podzim 2020!

Za Špenát (rada spolku) Instruktoři Brno – Petr Michovský

1. Chci se zapojit jako dobrovolník

Mysleme si o zvládání situace shora co chceme a chopme se činu, začněme třeba v nejbližším okolí. Uvádíme zde možnosti, jak se zapojit a udělat něco hmatatelného a velmi užitečného s okamžitým efektem.

<strong>Můžu pomoci s lidem, kteří si sami nedokáží pomoct </strong>

Můžete pomoct zejména seniorům, kteří jsou nejohroženější věkovou skupinou, ať se jedná o sousedy, známé, oslovte je a nečekejte, že někdo osloví vás. Možná právě váš soused ocení nabídku, že mu přinesete nákup, zajdete na poštu, vyvenčíte psa, pohlídáte děti…

Několik tipů zde:

Osoby z rizikových skupin určitě ocení, že se jim coby potenciální přenašeči budete zatím vyhýbat a navštívíte je, až epidemie pomine.

2. Chci spolehlivé informace

Sledujte pravidelně spolehlivá media: rádio, televizi, noviny, online noviny (pozor na ruské a podobné trolí produkty, které z důvodů prosazení vlastních politických a ekonomických zájmů šíří falešné zprávy mající za úkol vyvolat zmatek, nedůvěru v systém, apod. – více info o fake news např. zde:https://cs.wikipedia.org/wiki/Fake_news, nebo https://www.stopfake.org/cz/). Při přijímání informací používejte selský rozum!

Další informace a výzvy

Pozor na předávkování zprávami, způsobuje depresivní stavy!

3. Chci se nezbláznit

Možná vás napadne: konečně máte čas zavolat přátelům, které dlouhé roky ignorujete, přečíst si dlouho odkládané knihy, skouknout filmy co se kupí na hard disku, uklidit byt, napsat knihu, bilancovat dosavadní živoot a naplánovat budoucnost, meditovat, prořezat ovocné stromky… no jo, ale co potom? Nejen Instruktoři Brno připravují aktivity, speciálně designované pro současné koronavirové období. Aktivity respektují všechna současná omezení a doporučení a přesto jsou zábavné a nebudete nuceni zůstávat doma, vsáklí do pohovky.

Hry a zábava

  • Výzvy ze soví klece 2.0 – Naše soví klícka začíná být čím dál tím těsnější, a proto znovu startujeme Výzvy ze soví klece. Oproti jaru trochu měníme formát. Výzvy budou týdenní a budou je zadávat konkrétní Instruktoři z Instruktorů Brno. Startujeme už 5. listopadu! Přijmeš soví výzvy od Instruktorů? A kolik jich dokážeš splnit? https://www.facebook.com/vyzvyzesoviklece
  • ISOB – instruktorký orientační běh i době karantén. Aktuálně: vytiskni mapu a zaběhni si závod kdykoliv v týdnu 9. – 15. 11., start je v Zamilovaném hájku
  • Bezkontaktní orientační běhSK Radiosport (zde rozpis všech tréninků) připravil a dává k dispozici OB na Hádech. Mapa je ke stažení a vytištění. Doporučujeme pro ty, kteří už mají s orientačním během zkušenosti, vždy je možné si vybrat z tratí různých obtížností. Je zde i souhrn pořádaných ROB tréninků v Bílovicích (v tuto chvíli jen pro členy, resp. pro ty, co mají přijímače), tak různých otevřených OB tréninků v okolí Brna (pro kohokoliv).
  • Bílovické OB vycházky pro nejmenší  – tématické orientační vycházky pro rodinné skupinky s dětmi cca 2-7 let. Pro ty, co se do Bílovic nedostanou nebo si chtějí trasu projít jiný den, jsou k tisku nebo inspiraci materiály z každé vycházky. Zatím probíhaly vycházky každý týden.

Kutura

Virtuální výlety

Psychopomoc

Brigády

4. Chci zde propagovat „svoji“ aktivitu

Mám nápad, dotáhnutý do fáze realizace a rád bych ho uvedl v předchozích sekcích, např.:

  • Zúčastnil jsem se super dobrovolnické aktivity a chci vyzvat další
  • Zúčastnil jsem se super zábavné aktivity a chci vyzvat další
  • Hledám dobrovolníky na výrobu mnou nadesignovaných hygienických pomůcek
  • Hledám dobrovolníky na testování nového produktu,
  • Hledám účastníky pro nabombičkovanou psychohygienickou hru

Pošli nám stručné info, který chceš přidat na tuto stránku na email: 2020@instruktori.cz (krátký doslovný text a link) a my je zde rádi zveřejníme! Jako záruku kvality prosím posílejte jen odkazy na aktivity se kterými máte OSOBNÍ zkušenost.