Co dělat v současné situaci?

Milí přátelé, přátelé našich přátel i jejich přátelé,

Zdlouhavý úvodní text – rozklikni –

rok 2020 přináší oproti předchozím rokům těžkosti v souvislostech s pandemickým výskytem viru Covid 19. Na této stránce vám chceme nabídnout velmi stručný přehled možností co v dané situaci dělat, abychom přežili pokud možno ve zdraví psychickém i fyzickém, či mohli být nápomocni dalším lidem.

Mnozí z nás jsou v „pasti“ svých domovů nebo stereotypního přejíždění mezi domovem a prací. Někdo přemýšlí jak se z toho nezbláznit, někdo má touhu pomoct ostatním, jiný vidí příležitost k realizaci dávno připravovaných aktivit. Možná někteří z nás vymyslí jedinečná řešení pro současnou krizi nebo díky ní.

Na prvním místě bychom rádi vyzvali všechny, aby dodržovali obecná nařízení pro zpomalení šíření a zmírnění následků, jako jsou omezení scházení, karantény, nošení roušek. Věříme, že tato opatření mají smysl a pomohou nám dostat se ze současné situace co nejdříve a s minimálními ztrátami. Zachovejme si hlavně všichni vlastní psychickou pohodu. Bez ní se těžko budou realizovat jakékoliv aktivity.

Velmi oceníme tipy na konkrétní fungující projekty, kde se mohou zapojit ostatní a se kterými máte vlastní zkušenost, viz bod 4 dole. Prosím, nezahlcujte nás nedokončenými brainstormingovými nápady a odkazy na tuny zajímavých článků (věříme že inkubátorů nápadů, diskuzních fór a dalších prostorů, kde se můžete vyřádit je dost).

Tato stránka je provozována spolkem Instruktoři Brno. Je zřejmé, že zde uvedené aktivity se geograficky vztahují zejména k Brnu a okolí. Budeme ale rádi, pokud budou inspirovat i obyvatele jiných končin. Jsme spolek aktivních občanů, přinášíme souhrn ověřených tipů, které mohou posloužit jako rozcestník pro ty, kteří hledají cestu v těchto dnech.

Pro zachování přehlednosti a spolehlivosti tohoto rozcestníku budeme rádi za podnětné reakce, upřesnění, doplnění této stránky, zejména aktivit. Stačí napsat na email uvedený úplně dole na této stránce. Přejeme všem krásný užitečný a kreativní rok 2020!

Za Špenát (rada spolku) Instruktoři Brno – Petr Michovský

1. Chci se zapojit jako dobrovolník

Přiznejme si, že (nejen náš) systém pokulhává v některých základních aspektech péče o občany, dokonce i o své vlastní, tedy státní zaměstnance, včetně zdravotnického personálu, nejen v nemocnicích ale i v sociálních službách apod. Pojďme si ale nechat nic neřešící kritiku a chytré rady na později a chopme se činu. Uvádíme zde možnosti, jak se namísto lamentování zapojit a udělat něco hmatatelného a velmi užitečného s okamžitým efektem.

a) Můžu pomoci s lidem, kteří si sami nedokáží pomoct – rozklikni zde –

Můžete pomoct zejména seniorům, kteří jsou nejohroženější věkovou skupinou, ať se jedná o sousedy, známé, oslovte je a nečekejte, že někdo osloví vás. Možná právě váš soused ocení nabídku, že mu přinesete nákup, zajdete na poštu, vyvenčíte psa, pohlídáte děti…

Několik tipů zde:

 • Pomoc sousedům www.pomocsousedum.cz – podívejte se ZDE na zajímavý leták, kterým můžete nabídnout pomoc ve svém okolí.
 • Masarykova univerzita tvoří databázi dobrovolníků munipomaha.cz, více informací ZDE.

Senioři určitě ocení, že se jim coby potenciální přenašeči budete zatím vyhýbat a navštívíte je, až epidemie pomine.

b) Šití bavlněných roušek nebo jiných chybějících pomůcek – rozklikni zde –

Roušky a další chranné pomůcky jsou produktem chybějícím na trhu. Vámi ušité roušky budou putovat jak do domácností, tak do nemocnic, na úřady… Oproti jednorázovým rouškám mají ty bavlněné ručně šité několik výhod: Jsou použitelné vícekrát, dají se designovat, podpoří místní výrobce (snad budou i inspirací do budoucna, že ne všechno se musí dovážet, když máme kapacity doma). Šiči ocení i podporu např. ve formě doneseného oběda, svačiny, kávy, finančního daru na nákup materiálu, apod. Níže uvedené projekty mají různé odběratele i pravidla:

 • Jednu šicí dílnu stále (akt info k 21.4.) provozuje SKAUTSKÝ INSTITUT v Brně: https://www.skautskyinstitut.cz/su-v-brne/, kde uvítají dobrovolníky zejména na dopolední směny, neboť většina šičů chodí šít po běžné práci, přímý kontakt na organizátorku Janu Zavřelovou je +420 773 298 606.
 • V divadle Husa na provázku a v dalších prostorech běží projekt sijemerousky.cz, je větší, propojenější s více dodavateli i odběrateli. Šijí se zde nejen roušky ale i návleky na boty, čekpy apod. Do Husy můžete přinést vámi doma ušité roušky. Přihlašujte se přes systém na webu https://sijemerousky.cz/ stále jsou dobrovolníci žádaní. Další dílny mají na adresách: 
  • Husa na provázku, Zelný trh 9
  • Podaná kavárna, Hilleho 5
  • Industra, Masná 9 – i odkaz na facebook
  • IQ Roma Servis, Bratislavská 7
  • Divadlo Polárka, Tučkova 34
  • Brno šije, Veveří 39
  • Galerie OFF FORMAT, Gorkého 41

Pokud byste chtěli rozjet svoji vlastní domácí nebo společnou dílnu představitelé obou projektů jsou ochotni nasdílet know how i zaučit. Můžete začít se svojí první podle NÁVODU ZDE.

Šití roušek nebo jiná společně tvořivá aktivita skýtá jedinečnou příležitost živého sociálního kontaktu!

Na tyto projekty můžete i přispět finančně.

c) Výroba desinfekce na ruce – rozklikni zde –

Tohoto artiklu se kupodivu nedostává ani v nemocnicích a na úřadech. Můžete se tak stát členem výrobního týmu například na Střední průmyslové škole chemické v Brně, ve Vranovské ulici, který ji pak dodává třeba zdravotnickému personálu, složkám IZS, na úřady i do domácností.

Více info zde.

Kontaktní osoba pro koordinaci dobrovolníků: Radka Zounková radka.blu(zavinac)gmail.com.

d) Můžu pomoci finančním příspěvkem – rozklikni zde –

Nemám čas, ale mám love, kterými rád podpořím smysluplný projekt…

2. Chci spolehlivé informace

Sledujte pravidelně spolehlivá media: rádio, televizi, noviny, online noviny (pozor na ruské a podobné trolí produkty, které z důvodů prosazení vlastních politických a ekonomických zájmů šíří falešné zprávy mající za úkol vyvolat zmatek, nedůvěru v systém, apod. – více info o fake news např. zde:https://cs.wikipedia.org/wiki/Fake_news, nebo https://www.stopfake.org/cz/). Při přijímání informací používejte selský rozum!

Další informace a výzvy

Pozor na předávkování zprávami, způsobuje depresivní stavy!

3. Chci se nezbláznit

Možná vás napadne: konečně máte čas zavolat přátelům, které dlouhé roky ignorujete, přečíst si dlouho odkládané knihy, skouknout filmy co se kupí na hard disku, uklidit byt, napsat knihu, bilancovat dosavadní živoot a naplánovat budoucnost, meditovat, prořezat ovocné stromky… no jo, ale co potom? Nejen Instruktoři Brno připravují aktivity, speciálně designované pro současné koronavirové období. Aktivity respektují všechna současná omezení a doporučení a přesto jsou zábavné a nebudete nuceni zůstávat doma, vsáklí do pohovky.

Hry a zábava

Virtuální výlety

Psychopomoc

Brigády

4. Chci zde propagovat „svoji“ aktivitu

Mám nápad, dotáhnutý do fáze realizace a rád bych ho uvedl v předchozích sekcích, např.:

 • Zúčastnil jsem se super dobrovolnické aktivity a chci vyzvat další
 • Zúčastnil jsem se super zábavné aktivity a chci vyzvat další
 • hledám dobrovolníky na výrobu mnou nadesignovaných hygienických pomůcek
 • hledám dobrovolníky na testování nového produktu,
 • hledám účastníky pro nabombičkovanou psychohygienickou hru

Pošli nám stručné info, který chceš přidat na 2020@instruktori.cz (krátký doslovný text a link) a my rádi zveřejníme Tvoji aktivitu na této stránce! Jako záruku kvality prosím posílejte jen odkazy na aktivity se kterými máte OSOBNÍ zkušenost.